Tatra 57 Army Cabrio

Wehrmacht, Czechoslovak and Slovak Army

Odkaz do e-shopu https://attack-kits.eu/tatra-57-army-cabrio-1-72.html

Malý otevřený vojenský automobil Tatra 57 pro čtyři osoby – tak zněl v objednávkách plný název nejpočetnějšího předválečného osobního automobilu Československé armády. Po zakončení první světové války Československá armáda objednávala osobní vozy po jednotlivých kusech. Šlo o standardní osobní vozy, které se produkovaly hlavně pro civilní využití, a které doplnili nezbytným vojenským příslušenstvím. Firma Tatra v té době vyvinula a podstatně zdokonalila svoji koncepci trubkového nosníku, který tvořil základ jejich moderních nákladních, ale i osobních vozů a tvoří ji prakticky až do dnes. V oblasti osobních vozů její snažení vyvrcholilo vozem Tatra 57, přezdívaného lidově „Hadimrška“. Armáda si tohoto vozu všimla.

V druhé polovině třicátých let, kdy začalo být jasné, že je republika v ohrožení, armáda konečně objednala velké množství standardizovaných osobních vozidel a zvolila Tatru 57 pro její spolehlivost. Vozy dodávali v různých provedeních – od třímístných sportovně vyhlížejících kabrioletů pro maximálně tři osoby až po uzavřené sedany.

Nejpočetnější variantou Tatry bylo otevřené kabrio pro čtyři osoby. Konstrukce přímo navazovala na zkrácenou verzi upravenou pro výcvik řidičů (náš model 72965 Tatra 57 Army Cabrio Short Czechoslovak and Slovak Army), avšak měla prodlouženou záď a silnější motor pocházející z novějších verzí civilních Tater 57. Vyrobili více než 150 kusů těchto vozidel. K tomu navíc není jasné, zda jich nebylo ještě více díky poslední objednávce s nejistým osudem, zda ji dokončili či nikoliv. Kopřivnici totiž coby součást Sudet obsadilo Německo a dokumentace schází.

Prakticky šlo o mírně upravené vozy, jejichž základem byla konstrukce civilní Tatry 57A, i když armáda je tak nikdy neznačila a zůstala jen u označení Tatra 57. To je nejvíce patrné na přední masce motoru. Po okupaci Československa a vzniku Slovenského štátu vozidla sloužila Wehrmachtu a Slovenské armádě a účastnila se druhé světové války. Dokonce doložili jejich působení i ve druhé polovině války na východní frontě, což svědčí o houževnatosti konstrukce a kvalitě provedení.

Model v měřítku 1/72 vznikl pomocí 3D designu. Jde o kvalitní stavebnici obsahující dva šedivé rámečky – menší univerzální, druhý větší pak specifický pro kabriolet, plus malý rámeček z průhledné hmoty obsahující sklo a světlomety. Stavebnice je doplněna dvojí sadou odlévaných detailních kol – jedno provedení bez odlehčení a druhé provedení s odlehčením dírami v disku. Navíc jsou přiložené i lepty s alternativními díly. Tři kamufláže pak zachycují vozidla předválečné Československé armády, Wehrmachtu z východní fronty v druhé polovině války a Slovenské armády nasazené také na východě.

Ke stavebnici je možné si dokoupit nově i masky pro stříkaní jak skel, tak i kol.