V lednu 2021 uvádíme na trh první model z naší série britských obrněných vozidel Humber v měřítku 1/72. Jako první přichází na trh verze Mk.III doplněná o leptané díly, resinové detaily a kovové hlavně obou kulometů.
Historie
Konstrukce moderního obrněného vozu Humber vznikla těsně před vypuknutím druhé světové války v roce 1938. Následná výroba začala až o rok později (1939 – 1940). Nejprve v dílnách společnosti Guy vytvořily, s využitím dílů dělostřeleckého tahače, moderní specializovaný střední obrněný vůz. Nešlo o pouhou adaptaci pancéřové korby na podvozek nákladního vozu. Konstrukce podvozku byla upravená a vyznačovala se motorem vzadu a pohonem na všechna čtyři kola. Šikmé pancéřování trupu pak pomáhalo zvýšit odolnost vozidla proti palbě protivníka – navíc s výzbrojí dvou kulometů v plně uzavřené věži. Ve výsledku vznikl „lehký tank na kolech“.
Společnost Guy byla nicméně přetížena výrobou jiných vozidel, a tak koncepci obrněného vozu převzala firma Humber. Konstruktéři firmy Guy pomohli s adaptací pancéřového trupu na podvozek tahače od firmy Humber. Vedle toho byly využity další standardní prvky společnosti Humber, což opět zrychlilo přípravu výroby, takže první vozidla dorazila k bojovým jednotkám v severní Africe již v roce 1941.
Po první sérii cca 300 ks verze Mk.I došlo k zásadnější úpravě pancéřování přední části trupu – zjednodušila se výroba a zároveň se zvýšila jeho odolnost. Nadále byl vůz určen pouze pro tříčlennou posádku – řidiče v trupu a dva muže ve věži. Zkušenosti z bojů nicméně ukázali potřebu posílení osádky o dalšího muže, což umožnila větší věž varianty Mk.III.
Výzbroj Mk.III. i nadále zůstávala v podobě 15 mm kulometu Besa a druhého kulometu ráže 7,92 mm. K tomu vozidla často nosila na vnějším držáku další kulomet, který bylo možné použít proti nízko letícím letadlům, či proti pěchotě pokud osádka z vozidla sesedla. Výroba této varianty probíhala do roku 1942, kdy vznikla poslední a zároveň nejpočetnější verze Mk.IV, u které byla opět upravena věž. Kulomet 15 mm byl nahrazený americkým tankovým kanónem ráže 37 mm, čímž vznikl vůz se shodnou výzbrojí jakou využívaly americké lehké tanky Stuart.
Použití vozidel Humber Armoured Car Mk.I až Mk.III je spojeno primárně s boji v severní Africe a Itálii. Od prvního nasazení se vozidla osvědčila, a tak jejich službami nepohrdl ani Wehrmacht, pokud se mu nějaké podařilo náhodou ukořistit.
Z Afriky se vozy dostaly nejčastěji do Itálie. Nepočetnější verze Mk.IV pak sloužila s velkým úspěchem i po invazi v Normandii na západní frontě či v daleké Barmě. Navíc se po válce vozidla dostala do výzbroje řady dalších armád a díky tomu se v relativně velkých počtech zapojila do „horkých“ bojů studené války. Egyptská armáda je nasadila proti Izraeli, objevily se také v řadě válek mezi Indií a Čínou a poslední vozidla byla vyřazena až v sedmdesátých letech v Mexiku, Barmě či na Srí Lance. Svojí koncepcí a moderní konstrukcí pak dal obrněný vůz Humber základ pro celou řadu poválečných britských obrněných vozidel. Velká rychlost, dobrá průchodnost terénem, odolnost a bezproblémový provoz oceňovali všichni uživatelé tohoto typu.
Model
Jako první přinášíme „profi“ stavebnici vozidla Humber Mk.III v měřítku 1/72. Model je sice možné postavit pouze s využitím plastikových dílů, přesto jsme ho doplnili o resinové a leptané detaily. Díky nim si svoji stavebnici můžete ještě více vyšperkovat. Ve stavebnici navíc najdete i kovové hlavně.
Dva rámečky obsahují díly z tmavého plastu.
Odlévané díly obsahují nová kola a další detaily hlavně pro vyšperkování věže. K dispozici jsou navíc i zmiňované kovové hlavně pro oba kulomety Besa.
Vše doplňují obtisky umožňující stavbu hned třech vozidel z výzbroje britské armády ve Středomoří.
Velké lepty umožňují jak nahradit plastové blatníky tenčími kovovými, tak i doplnit několik významných detailů do exteriéru vozu.
Pro představu přinášíme i všechny stránky návodu.
Více o historii se dočtete zde:
Humber (obrněný automobil) – Wikipedie (wikipedia.org)
Humber Armoured Car – Wikipedia
Humber armoured car (tanks-encyclopedia.com)
Nakupujte zde: https://bit.ly/3qlj6RD